תיקון רטיבות בקיר

בכל מבנה, ישן כחדש עשויה להיות רטיבות. אם נדמה לנו כי רק במבנים ישנים עשויות להתרחש תקלות מהסוג הזה שיוביל לרטיבות, מסתבר שזה לא תמיד כך. יש מקרים רבים שבהם דווקא במבנה חדש יהיו תקלות שונות שיחייבו טיפול מקצועי כאשר התקלות הללו יבואו לידי ביטוי בדמות כתמי רטיבות על התקרה או הקירות. מיותר לציין כי רטיבות מכל סוג שלא יהיה במבנה, לא יכולה להיפתר מאליה. להיפך, ככל שתמתינו יותר, הרטיבות רק תלך ותתפשט עוד והתקלה עם הזמן גם תחמיר ותהפוך למורכבת ומסובכת לתיקון.
חושדים שקיימת אצלכם נזילה ?

השאירו פרטים כבר עכשיו, ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי!

באנר - איתור נזילות ושירותי איטום

מה גורם לרטיבות בקיר?

אז לפני שנפנה לטפל בכל הנושא הזה של רטיבות תיקון וכל מה שכרוך בכך, נבדוק מה בעצם גורם לרטיבות.

אז יש כמה וכמה סיבות שעשויות להיות הגורמות לרטיבות. מסיבה זו חשוב כל כך לפנות אל איש מקצוע מומחה בכל התחום הזה של תיקון נזקי רטיבות וזאת על מנת שהוא בראש ובראשונה יידע לאבחן את מהות התקלה וכך גם בהמשך לפתור אותה על הצד הטוב ביותר.

שיקום נזקי רטיבות לא יכול להתרחש בטרם יש אבחון מדויק ונקודתי. האבחון הינו משמעותי מאוד כדי לדעת איך וכיצד לבצע את התיקון בלי לגלות אחר כך שבעצם המקור העיקרי של הבעיה או גרורה נוספת שלו לא טופלה, פשוט בגלל שלא היה אבחון נכון.

 • בעיות איטום – הגורמים לרטיבות הם ברוב המקרים בעיות איטום כאשר המבנה לא עבר את האיטום בצורה הנכונה. זה יוכל להיות בגלל מי גשמים שחודרים דרך רצפת המרפסת של השכן המתגורר מעל לבית וזה גם יכול להיות רטיבות הנגרמת בעקבות חדירה של מי גשמים. ברגע שהבית יהיה אטום כמו שצריך והמרפסת של השכן תעבור גם כן טיפול מקצועי לצורך איטום קירות הרי שהתוצאה תהיה – מבנה יבש בלי כל רטיבות.
 • בעיות בצנרת – הבעיה הנפוצה ביותר המובילה לבעיות רטיבות בעיקר במבנים ישנים אלו הן בעיות שונות בצנרת. כאשר יש בעיות בצנרת הרי שהמים לא יזרמו אך ורק בתוואי שיועד להם. עשוי להיווצר טפטוף בנקודות החיבור השונות של הצנרת, מים יחלחלו אל מחוץ לצנרת ומשם אל קירות המבנה או אל התקרה שלו הדרך תהיה קצרה מאוד.

מהי רטיבות בקיר עקב קפילריות?

רטיבות קפילרית בקירות היא תופעה של נימי מים (Capillaries), והיכולת שלהם להיספג בקירות דרך חללים קטנים או סדקים, כמו הנקבוביות בבנייה או החיבורים בין חומרי בניין, ולטפס כלפי מעלה לגובה חצי מטר ויותר. הדבר יכול להתרחש כתוצאה מגורמים שונים, כמו לחות גבוהה או חדירת מים מבחוץ, ועלול להוביל למגוון בעיות, לרבות גידול עובש, נזק מבני ופגיעה ביעילות השמירה על האנרגיה. כדי למנוע רטיבות נימית בקירות, מומלץ לפעול לתיקון נזילות בקיר, לבחור בחומרי איטום איכותיים ולדאוג לניקוז ואיטום מתאימים לשם הרחקת מים מהקירות.

מהי רטיבות בקיר עקב התיישנות?

רטיבות בקירות כתוצאה מהתיישנות יכולה להתרחש עקב בלאי. חומרים ומערכות, ששימשו להגן מפני חדירת מים, מתבלים עם הזמן. לעיתים זה יכול לנבוע מצינורות מים מיושנים בקירות, מה שהופך את הקירות לרגישים יותר לרטיבות. בנוסף, שינויים דרמטיים במזג האוויר או בסביבה כמו עלייה במפלס מי התהום או בניית מבנים או תשתיות חדשות, עשויים גם הם לתרום לרטיבות בקירות ישנים.

תסמינים של רטיבות בקירות עקב התיישנות כוללים שינוי צבע, כתמים ו/או צמיחת עובש על הקירות. רטיבות בקירות עלולה לגרום גם לנזק מבני, כגון סדקים או עיוות, ועלולה להוביל לבעיות בריאותיות, במקרה של עובש או פתוגנים אחרים. כדי למנוע רטיבות בקירות יש לבצע בדיקות ותחזוקה שוטפות לאיתור ותיקון כל בעיה, ולנקוט באמצעים מתאימים למניעת חדירת מים ולשיפור האיטום הכללי של המבנה.

צפו בסרטון: רטיבות בקיר

תיקון רטיבות מחירים

עלויות התיקון בבעיות רטיבות מכל הסוגים נע בין מאות שקלים בודדים וזה יכול להגיע עד לאלפי שקלים. היות והדבר תלוי כמובן באופי הבעיה, בסוג הבעיה כמו גם בצורת התיקון הנדרש.

אם יהיה צורך לשבור קירות, להרים רצפות או לחדש את הצנרת כולה, ברור שהמחיר יהיה גבוה בהתאם. חשוב זכור את הדבר ולתת את הדעת על כל הפרטים.

מחירון תיקון רטיבות:

המחירון הוא מגוון. לפי הגדרת העבודה. הנה דוגמאות לשלב הראשוני:

סוג עבודה מחיר
איתור נזילות מים עם מצלמה תרמית 1,000-1,500 ש"ח
בדיקות איטום גגות 2-4 ש"ח למ"ר
תקרות 2-4 ש"ח למ"ר
קירות פנימיים 1,000-1,500 ש"ח
קירות חיצוניים 1,000-1,500 ש"ח
טיפול בעובש בין 500-1,000 ש"ח, תלוי אם מדובר באמבטיה, מטבח, קירות ועוד
איטום בסילר 5-20 ש"ח למ"ר
יריעות ביטומניות 20-100 ש"ח למ"ר

תיקון נזילות בקיר, כמו שצויין מורכב ממספר עבודות מקצועיות נוספות כמו: תיקוני טיח, ניקוי שפכטל, צביעה וכד'. לכל אחת מהעבודות הללו יש מחירון נפרד.

מומלץ להגדיר את העבודה במדויק, לבקש הצעות מחיר ממספר בעלי מקצוע כולל השירותים הכלולים ואז להחליט.

רטיבות בקיר סכנות

טיפול ברטיבות בקיר פנימי כמו גם טיפול ברטיבות בקיר חיצוני זה כאמור דבר נחוץ במיוחד היות ובעיות מהסוג הזה רק מחמירות עם הזמן. אך חשוב לציין כי מלבד הנזקים הפיזיים שעלולים להתרחש במבנה בעקבות רטיות שאינה פוסקת יש גם את הבעיה הבריאותית והסכנות הנלוות לבעיות הרטיבות.

הסיכונים הבולטים –

 • בעיות נשימה – כאשר יש רטיבות הרי שמהר מאוד גם ייווצר עובש. כשיש עובש זה עלול לגרום לבעיות נשימה בקרב בני הבית ובמיוחד אם מדובר בילדים קטנים, נשים הרות או אוכלוסייה בסיכון הסובלת מבעיות שונות בדרכי הנשימה.
 • בעיות חשמל – המים שמחלחלים אל תוך הקיר לא עושים חשבון עם שום דבר. כך עשויים המים להגיע גם אל חוטי החשמל, אל השקעים, אל המנורות ובקיצור לכל מקום שם אנחנו ממש לא רוצים אותם. מה שיקרה בעקבות זאת זה תקלות בחשמל, נפילות של החשמל ועוד בעיות שונות שעשויות להתרחש עם החשמל.
 • הרס של הרהיטים – רהיטים מעץ ממש לא אוהבים מים. המים מחלחלים ומנפחים את העץ וגורמים לו לנזקים בלתי הפיכים. לא תמיד מגלים את הרטיבות אם היא מתרחשת מאחורי ארון קיר גדול או באזור פחות גלוי כאשר יש מצבים אשר בם הנזק מתגלה מאוחר מידי כאשר כבר אין הרבה דרכים לשפץ את הרהיט שניזוק.

הדבר החשוב והנכון ביותר בכל מקרה כזה של רטיבות, הוא פנייה אל אנשי מקצוע מומחים לתחום הזה של אבחון ואיתור נזילות כדי להגיע במהירות לנקודה הבעייתית כאשר מובן שאנשי המקצוע אף יבצעו את התיקון הנכון בהתאם לבעיה.

ראו גם: איטום מקלחת.

רטיבות בקיר

איתור מקור הרטיבות

בעבר השיטות בהן נקטו על מנת לאתר רטיבות בקירות היו פולשניות ואגרסיביות. היה צריך לחצוב בהם על מנת לבדוק את מקור הרטיבות, ופעמים רבות התהליך היה מותיר נזק לא פחות גרוע מהרטיבות עצמה. כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות של איתור נזילות עם מצלמה טרמית.

מחדירים בנקודה מסוימת מצלמה ועורכים מיפוי טרמי של החלקים הפנימיים באמצעות ניתוח של הפרשי טמפרטורות. שימוש במצלמה טרמית לאיתור מקור הרטיבות מונע פירוק אריחים, שבירת קירות וכד'.

טיפול ברטיבות בתקרה

כאשר הרטיבות היא בתקרה הרי שהתיקון יחייב גם כן טיפול בבעיית הרטיבות שישנה בתקרה. נזקי הרטיבות לא מסתכמים רק בעצם הופעת המים במקום לא רצוי. לרוב ייווצר עובש על התקרה הרטובה, התקרה תתקלף, היא תתנפח ובקיצור תדרוש בהחלט התייחסות מקצועית כדי לפתור את הבעיה מהשורש.

תיקון רטיבות בקיר שלב אחרי שלב

  1. בדיקה: בעל מקצוע יבצע בדיקה יסודית של האזור הפגוע על מנת לזהות את מקור הרטיבות ולקבוע את היקף הנזק. הוא יעשה את זה עם מד לחות, לעיתים עם שבירה קלה של האזור אך ברוב המקרים באמצעות מצלמה טרמית.
  2. זיהוי הגורם: לאחר זיהוי מקור הרטיבות, הוא יקבע את הסיבה לבעיה, בין אם מדובר בנזילה בגלל פיצוץ בצינור מים, ברטיבות בגלל אוורור לקוי או בגלל איטום חסר, או מסיבה חיצונית ועוד. 
  3. טיפול: דבר ראשון יש לטפל בגורם הרטיבות. אז מתחיל שלב התיקונים: 
   • הסרת חלקי טיח וצבע באזור הפגוע, 
   • ניקוי העובש וחיטוי המקום, 
   • ניקוי וליטוש המשטח, 
   • צביעה בחומר איטום, 
   • ייבוש וצביעה נוספת המתאימה לקיר.
  4. מניעה: איש המקצוע ינחה את בעלי הבית כיצד לוודא שהרטיבות לא תחזור על עצמה כמו: התקנת פתחי אוורור לפי הצורך, מניעת עיבוי, תחזוקה שוטפת ועוד.

   טיפול ברטיבות בקיר חיצוני

   רטיבות בקיר חיצוני היא רטיבות שעשויה לנבוע מכמה וכמה סיבות. אם מדובר ברטיבות הנראית כלפי חוץ בבניין, ייתכן מאוד כי מדובר בבעיות מהותיות בצנרת של הבניין כאשר ישנה נזילה שם ממש שהיא מצליחה לחלחל החוצה. לעיתים תהיה זו בעיה של ביוב כאשר התקלה היא בהובלה של המים החוצה מהמבנה. גם כאן, אין כל קיצור דרך.

   הדבר שצריך לעשות במקרה שכזה זו פנייה אל איש מקצוע מתחום האינסטלציה על מנת שהוא יאבחן את מקור הבעיה ואף יפתור אותה מהשורש.

   ראו גם: איטום גגות.

   טיפול ברטיבות בתקרה

   ברוב המקרים כאשר ישנה רטיבות במבנה מכל סוג שהוא, הביטוי שלה היא באזור התקרה. אז אם אתם סובלים מרטיבות באזור התקרה, זה כנראה קורה בגלל שיש תקלה אצל הדיירים המתגוררים מעליכם.

   זה יוכל להיות בעיה בביוב כאשר יש דליפה כלשהי מסיבה מסוימת כאשר המים דולפים מהצנרת ומחלחלים אל תוך הקרקע. אז בעיה כזו לא מתגלה מיד ברגע הראשון כי אורך מעט זמן עד שהמים מצליחים לחלחל את עובי הרצפה ולהגיע אל תקרת השכנים.

   עם זאת, ברגע שהמים כבר התחילו לטפטף בבית השכנים, הם כבר ימשיכו לעשות את זה בהתמדה, כל עוד תמשיכו לעשות שימוש במים ולא תטפלו בתקלה. עשוי להיווצר מצב אשר בו הדיירים לא יוכלו להשתמש בבית שלהם בגלל הנזילה.

   טיפול ברטיבות בקיר פנימי

   כאשר ישנה רטיבות בקיר פנימי, הדבר כנראה נובע מבעיה כלשהי בצנרת הפרטית ששייכת לבית או הצנרת המשותפת לכל דיירי הבניין. כמו שכבר ציינו לעיל, הדבר הכי נכון זה פשוט לפנות אל אינסטלטור מומחה בתחום הזה של איתור רטיבות על מנת שהוא יבדוק מה גרם לבעיה וכמובן גם יפתור אותה מהשורש.

בעיות בריאותיות עקב רטיבות בקיר

רטיבות בקירות שאינה מטופלת עלולה להוביל למגוון בעיות בריאותיות. 

 • בעיות נשימה: קירות רטובים, או אפילו רק לחים, מהווים סביבה פוריה להתפתחות עובש ופתוגנים אחרים. זה עלול לגרום לתסמינים נשימתיים כמו שיעול, צפצופים וקשיי נשימה. 
 • תגובות אלרגיות: חשיפה לעובש ולאלרגנים אחרים הנמצאים בסביבות לחות עלולה לגרום לחלק מהאנשים לתגובות אלרגיות כגון התעטשות, נזלת ועיניים מגרדות.
 • גירוי בעור: יש אנשים שחשיפה לקירות רטובים/לחים עם עובש וחומרים מגרים אחרים עלולה לגרום להם לגירוי בעור, כגון פריחה וכד'.
 • כאבי ראש ועייפות: הריח המעופש או העבש הקשור ללחות עלול לעיתים לגרום לכאבי ראש ולעייפות.
 • חולשה כללית: חשיפה ממושכת לסביבות לחות עלולה לגרום לאנשים להרגיש לא טוב, עם תסמינים כמו עייפות, בחילה וסחרחורת.

האם רטיבות בקיר יכולה להוריד את ערך הבית?

חד משמעית התשובה היא כן! 

תיקון רטיבות

רטיבות בקירות עלולה להוריד את ערך הבית, מאחר והיא לעיתים רק סימפטום לבעיות עומק אחרות. גם  רטיבות שיטחית עלולה לגרום בהמשך לפגיעה במבנה הבית ועלולה להוביל לצמיחת עובש שמזיק בבירור לבריאות הדיירים. בנוסף, העלות של תיקון בעיות רטיבות יכולה להיות משמעותית, מה שתורם להפחתת ערך הבית.

לכן, מומלץ לדאוג לתיקון נזילות בקיר לפני שמעמידים בית או דירה למכירה. 

שיקום נזקי רטיבות

יש מצבים אשר בהם הרטיבות כבר התפשטה לחלקים נרחבים והיא מחייבת עבודה היקפית וגדולה. מדובר בשיקום מלא של כל חלק במבנה שנפגע בעקבות הרטיבות כאשר חשוב לוודא כי אכן כל החלקים במבנה התייבשו היטב וכי הרטיבות לא תימשך.

כי מים מטבעם מחלחלים אט אט וגם לאחר ביצוע התיקון עדיין ייתכן שהרטיבות הקיימת בתוך הקיר תמשיך ותחלחל החוצה אל הקירות או התקרה.

עשוי לעניין אתכם: איטום מרפסת.

 

תיקון רטיבות

איך למנוע רטיבות בקיר?

ישנן מספר דרכים למנוע רטיבות ולחות בקירות פנימיים:

 1. אוורור נכון: מומלץ לדאוג לפתחי אוורור בחדרי אמבטיה, מטבחים וחדרי כביסה כדי לאפשר ללחות להתאדות.
 2. איטום למים: איטום סדקים או חורים בבסיס או בקירות החיצוניים כדי למנוע כניסת מים לבית.
 3. חימום וקירור: לוודא שיש בידוד נאות של הקירות והגג. זה עוזר בשמירת טמפרטורה קבועה ומאוזנת בתוך הבית, ומונע עיבוי.
 4. תחזוקה: שימו עין על כל נזילה או רטיבות תוך שהן מתהוות. חשוב לדאוג לתיקון נזילות בקיר, בשיש, במקלחת וכד', ברגע שמבחינים בהן.
 5. בדיקת הגג והמרזבים (בעיקר לקראת החורף): לוודא שהם תקינים ואינם דולפים, כך אפשר להימנע מחדירת מים לקירות מלמעלה.

לגבי רטיבות בקירות חיצוניים, מומלץ:

 • לדאוג לתחזוקה שוטפת בעונות המעבר. לוודא שאין סדקים או פגעים אחרים בקירות החיצוניים.
 • לוודא שהאיטום עדיין עמיד.
 • לבדוק שהניקוז בסביבת הבית או הבניין תקין וזורם כיאות, כולל גג ומרזבים.
 • לצבוע את הקירות החיצוניים מחדש כל 7-10 שנים. זה יגן על הקירות מפני בלאי.

למה כדאי לבחור בעל מקצוע לטיפול ברטיבות בבית? 

יש מספר סיבות מדוע מומלץ לבחור באיש מקצוע לטיפול ברטיבות ותיקון נזילות בקיר:

 • ניסיון ומומחיות: לבעל מקצוע יש את הניסיון והמומחיות לזהות את הגורם והמקור לרטיבות מבלי ליצור נזק גדול יותר או בעיות סביבתיות. הוא גם יכול להציע פתרון אופטימלי ואף לייעץ על האמצעים למניעת רטיבות בעתיד.
 • ציוד מתאים: למקצוענים יש גישה לציוד וכלים מיוחדים הנחוצים לטיפול יעיל ברטיבות, כגון מדי לחות, מצלמה תרמית, חומרי איטום מקצועיים, ומאווררים תעשייתיים לייבוש מהיר. בשוק יש כיום חומרי איטום לרוב, וקשה למישהו שאינו בעל מקצוע לדעת לבחור מביניהם את החומר המתאים בדיוק לפתרון הבעיה בהתאם לתנאי הקיר.
 • בריאות ובטיחות: רטיבות ולחות, כמו שציינו, עלולים להוביל לצמיחת עובש וחומרים אחרים,שמזיקים לבריאות. לאנשי מקצוע יש את הידע והציוד להסרה בטוחה של עובש ומזהמים אחרים, תוך הבטחת סביבה בטוחה ובריאה.
 • אחריות מקצועית: רוב בעלי המקצוע נושאים כיסוי ביטוחי, כך שאם משהו משתבש, אתם מכוסים ותוכלו להיות מוגנים מכל הפסד כספי. בנוסף, אם בוחרים איש מקצוע מוסמך, הוא יתן אחריות על העבודה, ויעניק לכם שקט נפשי שהבעיה נפתרה ולא תחזור על עצמה.

איך לבחור מומחה איטום? 

ישנם כמה נקודות שכדאי לשים לב אליהן בעת ​​בחירת חברת איתור איטום מומלצת ומקצועית:

 • ניסיון ומומחיות: כדאי לחפש חברה או אדם עם רקורד מוכח של טיפול מוצלח ברטיבות בקירות. אפשר לבקש הפניות או לבדוק ביקורות מקוונות כדי לקבל מושג על המוניטין של החברה.
 • השירותים המוצעים: ודאו שהחברה או המומחה מספקים את השירותים הספציפיים שאתם צריכים, כגון איטום, בידוד ושיקום עובש.
 • הסמכה וכישורים: בחרו בעל מקצוע שהוא מוסמך לביצוע העבודה. אפשר אפילו לבקש אישורים והסמכה מארגונים בעלי מוניטין בתעשייה.
 • כיסוי ביטוחי: לעיתים לחברות יש כיסוי  ביטוחי, כך שאפשר להיות מוגנים למקרה שמשהו ישתבש.
 • מחיר: מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר מחברות שונות ולהשוות מחירים, אך חשוב לקחת בחשבון שלא תמיד האפשרות הזולה ביותר היא הטובה ביותר.
 • ערבויות: לברר האם החברה מספקת ערבויות או נותנת אחריות כלשהי על העבודה, ולכמה זמן.
 • תקשורת ושירות לקוחות: לעיתים תהליך תיקון נזילות בקיר הוא פשוט ומהיר. אך לעיתים מדובר בתהליך מעט יותר ארוך. כדאי לבחור חברה שקל לתקשר איתה, שהיא קשובה לצרכים ולחששות שלכם, ומספקת הסברים ברורים על העבודה שיש לבצע.

אתר itur-itum.co.il מספק את כל השירותים השונים בתחום האיטום ואיתור נזילות, ביניהם גם תיקון רטיבות ועוד! השאירו פרטים כבר עכשיו או התקשרו ונשמח לסייע לכם בהקדם האפשרי!

חושדים שקיימת אצלכם נזילה ?

או השאירו פרטים כבר עכשיו, ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי!

המרכז לאיתור ואיטום

המרכז לאיתור ואיטום

בעזרת השיטות ייחודיות, הציוד חדשני ומתקדם, והמומחים המקצועיים שלנו נוכל לאתר ולפתור את הנזילות בביתכם.
החברה המובילה בארץ לאיתור ואיטום נזילות, באחריות!
עם מעל ל10 שנות ניסיון ומאות לקוחות מרוצים!

באנר - איתור נזילות ושירותי איטום
תוכן עניינים
איטום קירות פנימיים - תמונה ראשית
איטום
איטום קירות פנימיים

אם ברצונכם להגן על הבית ולשמור עליו נקי מהצטברות עובש ולחות, חיוני להבין את החשיבות של איטום קירות פנים. במדריך מקיף זה, אנו נתעמק במניעת

למאמר המלא >>
רטיבות
טיפול בעובש בקירות

בכל בית או דירה, הקירות הם המרכיב המרכזי המגביל ביננו לבין העולם החיצוני. הם מגנים עלינו מפני הגשם, הרוח והקור, אך מה קורה כאשר הקירות

למאמר המלא >>
איטום גג מרוצף - תמונה ראשית
איטום
איטום גג מרוצף

בעלי בתים ושוכרי דירות מכירים את החשיבות שבאיטום גג מרוצף. במאמר זה נתחקור את הצורכים, השיטות והמחירים הקשורים לכך. מתי נדע שצריך לבצע איטום בגג

למאמר המלא >>
077-8036447
חושדים שקיימת אצלכם נזילה ?

השאירו פרטים כבר עכשיו, ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי!
גם נזילה קטנה יכולה לעשות נזק גדול!

או חייגו 077-8036447